Tonerler

Tonerler

13 Ürün

13 Ürün

Tonerler

Toner ile kartuş sık sık karıştırılan kavramlardır. Toner, genellikle toz formunda bulunan ve kartuş denilen haznenin içerisinde yer alan baskı maddesidir. Belirtildiği gibi, kartuş da bu hazneye verilen addır. Zaten sözlük anlamı olarak da kartuşun bu ifadeyi sağlayan birçok farklı kullanımı bulunmaktadır. Fransızca’dan gelen bir kelime olmakla beraber, askeri alanda da benzer anlamları söz konusudur. Tonerler ise, yazıcının türüne göre değişmekle beraber, kartuşla beraber ya da ayrı olarak satılmaktadır. Tabii aynı zamanda bir de mürekkep versiyonları var. Bunlar da likit bir şekilde kartuşun içerisinde olmaktadır. Bahsi geçen toner tozu, günümüzde sıklıkla kullanılan, lazer yazıcılar da kullanmaktadır.

Renkli ve siyah- beyaz baskılar için ayrı kartuşlarda tonerler bulunmaktadır. Püskürtmeli tarzda olan yazıcılarda belirtmiş olduğumuz gibi likit mürekkepler kullanılmaktadır. Bu tarz yazıcılarda genellikle plotter kağıt baskıları tercih edilmektedir. Lazer yazıcılar ise daha modern bir türdür. Birçok dijital baskı ofisinde kullanılmaktadır. A4, A3 gibi kağıt baskıları için de idealdir. Toz tonerler, kuru ve mikronlara ayrılmış şekildedir. Aslında yazıcıların ilk dönemlerinde, tonerler için karbon maddesi tercih edilse de, günümüzde, ek olarak polimer ya da balmumu, reçine gibi maddeler de kullanılır. Bu şekilde kağıda baskılarda ekstra bir parlaklık ve canlılık elde edilir. Ayrıca, bu nedenden dolayı çok daha kaliteli ve görsel açıdan tatmin edici baskılar elde edilebilmektedir.

Toneri, kullanılan yazıcıya göre seçmeniz son derece önemlidir. Buna göre, toz dolum şeklinde ya da kartuşla beraber satılanlar arasında tercihte bulunmalısınız. Baskı kalitesinin istenen seviyede olması için cihazınızın modeline uygun seviyede ürün seçimi yapılmalı. Alt ya da üst segmentten seçim yaparsanız cihazınız zorlanabilir, kalitesiz ürün baskısı ortaya çıkar. Yanı sıra, aksi bir durumda cihazınız üzerinde kalıcı etkilere neden olabilirsiniz. Güvenli markalardan toner almak da aynı derecede önemlidir. Bu markaların iade hakkı ve garantisi de olabiliyor. Böylece cihazınıza uymaması ya da bozuk çıkması gibi durumlarda değiştirebilir, yenisini alabilirsiniz.

Toner fiyatları satış şekline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Piyasada bir de dolum veya muadil tonerler de bulunmaktadır. Bazı dolum ürünler, orijinal kartuşların içerisine yapılarak satılmaktadır. Özellikle likit kartuşlarda fazlasıyla kullanılan bir yöntemdir. Fakat toz şeklinde ayrıca, tonerler de satılmaktadır. Muadil ürünler, orijinallere göre daha uygun fiyatlı olsa da, uzun vadede orijinal ürünler daha avantajlıdır. Hem daha uzun süreli kullanım için hem de baskı kalitesi açısından daha iyi bir seviyede olduğunu söylemek mümkün. Tabii bazı cihazların muadil ürünü dahi bulunmuyor. Bunlar için dikkatli tercih yapmalı, kartuşun üzerinde yazan model bilgilerini kontrol etmelisiniz. Kartuşla beraber toner alımı yapılacaksa, kartuşun yapısının cihaza uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi bir durumda sorun yaşamanız olağan.

Lütfen bekleyiniz…

Ürününüz Sepete Eklenmiştir.


Alışverişe Devam Et
Sepete git